Guvernul a transmis luni că informaţiile apărute în spaţiul public despre un document care ar fi fost transmis premierului Florin Cîţu cu privire la un grup de lucru constituit în Ministerul Sănătăţii despre raportările despre Covid sunt false.
Potrivit unui comunicat al, Cabinetul prim-ministrului, Registratura Generală sau Secretariatul General al Guvernului nu au primit un astfel de document de informare adresat lui Florin Cîţu.
„Aşa-zisele documente apărute în spaţiul public nu au nicio legătură cu Guvernul sau cu aparatul de lucru al prim-ministrului sau Guvernului. Concret, numărul de înregistrare primit de un document preluat la Cabinetul prim-ministrului, Registratura Generală sau Secretariatul General al Guvernului este format din patru cifre, precedat de un număr specific cabinetului la care este înregistrat: 5/xxxx în cazul cabinetului prim-ministrului, 17/xxxx în cazul Registraturii Generale şi 20/xxxx în cazul Secretariatului General al Guvernului„, se explică în comunicat.
O persoană care preia un document oficial semnează menţionând numele în clar, pentru a putea fi identificată.
„Ce a fost publicat în spaţiul public nu reprezintă un document oficial înregistrat la Cabinetul prim-ministrului sau Secretariatului General al Guvernului. Corespondenţa apărută în spaţiul public nu poartă însemnele corecte„, spun reprezentanţii Guvernului.
La nivelul aparatului de lucru al Guvernului vor continua verificările şi, dacă se va dovedi că atribuirea caracterului oficial al documentului este falsă, organele competente se vor autosesiza.
Şi Ministerul Sănătăţii a precizat luni că „nu există un grup de lucru legal constituit” care să se ocupe de raportările zilnice COVID-19.
Un astfel de grup va fi constituit luni în conformitate cu legislaţia în vigoare.
Premierul Florin Cîţu, care are interimatul la Ministerul Sănătăţii, a dispus şi verificarea tuturor actelor care au fost emise de fostul ministru al Sănătăţii Vlad Voiculescu, care a fost demis recent, precum şi de secretarii de stat în ultimele patru luni.
„În acest moment nu există un grup de lucru legal constituit la nivelul Ministerului Sănătăţii. În data de 17 aprilie 2021, premierul Florin Cîţu, ministrul interimar al Sănătăţii, a solicitat secretarilor de stat şi secretarului general al ministerului documentul de constituire a acestui grup de lucru şi un raport al activităţii desfăşurate. Atât secretarii de stat, cât şi secretarul general au comunicat în scris că nu deţin vreun document de constituire a acestui grup de lucru”, a informat Ministerul Sănătăţii.