RECORD MONDIAL în proba de 100 de metri liber și aur european! David Popovici e cel mai rapid înotător!

La doar 17 ani, David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Europene de la Roma. Românul a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 46,86 secunde.

0

La Europenele organizate la Foro Italico, din Roma, David Popovici a intrat în istorie, încheind cursa în 46,86 de secunde. A bătut astfel recordul mondial obținut, în anul 2009, de brazilianul César Augusto Cielo Filho. La acea dată, brazilianul purta un costum de înot care era încă permis și care îi ajuta pe înotători.

La concursul de la Foro Italico, pe locul doi s-a clasat Kristof Milak (Ungaria), cu timpul 47,47, iar pe trei a terminat  italianul Alessandro Miressi, cu timpul 47,63.

„Succesul vine din faptul că știi că ai făcut tot ce ai putut pentru a deveni cel mai bun de care ești capabil să devii. „, a scris David Popovici pe pagina sa de Facebook, după concurs.