Procurorii DNA continuă o anchetă în care sunt verificate concursuri pentru avansarea în corpul ofiţerilor din Jandarmerie.
Ieri, anchetatorii au făcut percheziţii la zece adrese din Bucureşti şi din trei judeţe. Dosarul vizează infracţiuni de corupţie comise în acest an.
Conform unor surse judiciare citate de Agerpres, marţi, procurorii DNA au fost la sediul Jandarmeriei Române şi la mai multe inspectorate judeţene.
Oficial, miercuri, DNA a anunţat o anchetă a procurorilor din cadrul Serviciului pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracţiunile de corupţie săvârşite de militari.
„Marţi, s-au efectuate percheziţii domiciliare în 10 locaţii situate în municipiul Bucureşti şi judeţele Iaşi, Vaslui şi Giurgiu, dintre care trei sunt sedii ale unor instituţii publice”, se precizează într-un comunicat al DNA.