Au fost stabilite condiţiile pentru implementarea reţelelor 5G

0

Condiţiile implementării reţelelor 5G au fost stabilite în şedinţa de guvern de joi.

Este vorba de un mecanism de autorizare prealabilă a producătorilor de tehnologii, echipamente şi programe software utilizate în cadrul infrastructurilor informatice şi de comunicaţii de interes naţional, inclusiv cele de tip 5G, a explicat Lucian Bode, ministru al Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, pe Facebook.

Autorităţile au în vedere diminuarea riscurilor la adresa securităţii şi apărării naţionale.

România nu exclude niciun producător de tehnologie, dar va putea condiţiona prezenţa acestora de respectarea criteriilor stipulate în memorandumul semnat de Guvernele României şi SUA privind securitatea reţelelor 5G, a adăugat Bode.

„Avem nevoie de o abordare coordonată şi integrată a securităţii cibernetice a tehnologiilor 5G pentru diminuarea riscurilor şi ameninţărilor la adresa securităţii naţionale. România a demonstrat că tratează acest subiect cu maximă seriozitate şi este un partener de încredere la nivelul NATO şi UE, aspect recunoscut şi subliniat în mai multe rânduri de către partenerii europeni şi Aliaţii noştri”, a scris Bode pe Facebook.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here